تاریخچه رقابت اندروید و آي او اس

منبع:nic

همیشه بین دو پلتفرم معروف دنیا که با نام های آی او اس برای اپل و اندروید برای سایر گوشی های هوشمند ، رقابت سنگینی بوده است . “ مری میکر ” این رقابت را به روایت نمودار بیان کرده است .

از ویژگی های بارز گوشی‌های آيفون و محصولات شرکت اپل میتوان به پایدار بودن قیمت آن ها اشاره کرد . سال هاست که اپل بدون افزایش قیمت گوشی های هوشمندش و با میانگین تقریبی ۷۰۰ دلار برای هر گوشی ، محصولاتش را به بازار عرضه میکند . البته مشتریان اپلی هر ساله از ابداعات و ویژگی های جدید گوشی‌هایشان لذت میبرند و تقریبا این امری عادی شده است . سخت افزار و نرم افزار گوشی‌های اپل همیشه رو به جلو و در حال توسعه بوده است . از نکات جذابی که میتوان در مورد نرم افزار این گوشی ها بیان کرد ، ساپورت نرم افزاری برای مدت ۳ سال میباشد . یعنی اگر امسال گوشی هوشمند اپل را تهیه کنید ، تا سال ۲۰۱۹ از امکانات جذاب آي او اس بهره خواهید برد و سورپرایز خواهید شد .

قضیه در مورد گوشی های هوشمند اندروید به دلیل گستردگی برندها بسیار متفاوت است . بسیاری از گوشی های هوشمند اندرویدی هستند که فقط تا یکسال پشتیبانی نرم افزاری میشوند . قیمت گوشی های اندرویدی به صورت میانگین حدود ۲۳۰ دلار میباشد که میشود گفت یک سوم قیمت آيفون را دارا میباشند . ارزان بودن یک گوشی همیشه جز بهترین فاکتورها برای خرید یک محصول میباشد . بنابراین در این مورد قیمت که گوشی های اندرویدی یک سروگردن از گوشی‌های اپلی بالاتر هستند هیچ شکی نیست .

اما اپل با ارائه ایفون SE به فکر رقابت در قیمت نیز افتاده است و معادلات اندرویدی ها را بدجوری بهم ریخته است. میتوانید در شکل های زیر رقابت این دو پلتفرم را از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۶ ببینید . تا قبل از سال ۲۰۰۷ و ظهور آي او اس که بهمراه آيفون ۲ جی رخ داد ، بازار دست سایر رقبا از قبیل سیمبین بود که در حال حاضر خبری از آن ها نمیباشد .

جمع بندی که میتوان از نمودارهای بالا گرفت هم سطح بودن تقریبی ایفون و اندروید میباشد . اگر بخواهیم تمامی فاکتورهای استفاده از یک پلتفرم را که شامل : ۱. راحت بودن استفاده ۲. توسعه و برنامه نویسی ۳. میزان رضایت کاربران ۴. ساپورت نرم افزاری و بروزرسانی ۵. قیمت میباشد را مد لحاظ قرار دهیم ، این دو پلتفرم در یک سطح قرار خواهند گرفت .