WWDC 2016: اپل سیری را در اختیار توسعه‌دهندگان می‌گذارد

منبع:Tech_news

اپل روز گذشته در کنفرانس WWDC 2016 خود اعلام کرد که از طریق یک رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار سیری را در اختیار توسعه‌دهندگان می‌گذارد، تا اپلیکیشن‎های شخص‎ثالث قابلیت فعال‎ شدن به واسطه‎ی فرمان‎های صوتی سیری را داشته باشند، و به صورت بالقوه در اختیار سیری طیف وسیعی از مهارت‎ها و مجموعه داده‎ها را قرار دهند. این حرکت به دنبال خبر مشابهی است که از سوی آمازون، گوگل، فیس‎‌بوک و مایکروسافت مطرح شده که طی آن تمامی آن‎ها مطمئن هستند که فرمان‎های صوتی و ربات‎های گفتگو یکی از بزرگترین الگوهای بزرگ محاسبه‎ای آینده خواهند بود.

زمانی که استیو جابز 5 سال قبل سیری را به جهانیان معرفی کرد، چنین خبری نظیر یک پیشرفت انقلابی حس شد. مطمئنا، دستیار‎های دیجیتالی دیگری از قبل بوده‎اند، ولی نه موردی که شما به صورت طبیعی با آن صحبت یا در جیب خود حمل کنید. از آن زمان ولی، این نوع هوش‎مصنوعی با قابلیت گفتگو به دستگاه‎‎های زیادی توسعه داده شده است، به نحوی که اکثریت رقبای اصلی اپل در این زمینه فعال بوده‎اند. شرکت‎های گوگل و مایکروسافت فعالان اصلی بودند، ولی آمازون اخیرا با معرفی الکسا یک موفقیت عظیم به دست آورد و حتی فیس‎بوک وارد بازی ربات‎های گفتگو شده است. ولی با آن‎که بازار دستیارهای دیجیتالی توسعه‎یافته است “اپل به شکل شو‎ک‎آوری تلاش زیادی در استفاده از سیری برای رهبری و پیشگام بودن خود در این زمینه، انجام نداده است.”

قسمتی از این مشکل به این علت بوده است که سیری با سایر دستگاه‎ها به خوبی کار نمی‎کند. بر خلاف اکوی آمازون که حالا با 1000 سرویس شخص ثالث دیگر یکپارچه و ادغام می‎شود، سیری از زمان عرضه‎ی خود هم‎چنان یک سرویس نسبتا بسته باقی‎ مانده است. خالقین سیری، افرادی که اقدام به عرضه‎ی یک دستیار رقیب، به اسم Viv، کرده‎اند آزادانه در رابطه با خشمی صحبت کرده‎اند که در زمان تصمیم اپل مبنی به عدم تبدیل سیری به یک پلت‎فرم، حس کردند. تمامی این موارد امروز با این API جدید تغییر پیدا می‎کند.

یکی از ضعف‎های بارز سیری در مقایسه با محصولات دیگری از گوگل یا آمازون این است که دارای داده‎های شخصی بسیار زیادی در رابطه با مالکش که بتواند از آن‎ها استفاده کند، نیست. اطلاعات واضحی وجود دارد که شما در رابطه با برنامه‎ریزی‎های خود یا لیست مخاطبین تماستان در اختیار دستیار دیجیتالی‎تان قرار می‎دهید، ولی جایگاه اپل در رابطه با حفظ حریم خصوصی زمانی که بحث عملکرد این محصول در این رابطه مطرح می‎شود، تبدیل به یک عامل منفی خواهد شد. با در اختیار‎گذاشتن سیری به سرویس‎های شخص ثالث، سیری می‎تواند تبدیل به یک دستیار قوی‎تر شود که بهتر با مالک خود ارتباط برقرار می‎کند.

هم اپل و هم گوگل، که اخیرا سخت‎افزار کنترل شده‎ی توسط صدای خود را، یعنی Google Home، معرفی کرد باید در تلاش برای رسیدن به آمازون باشند. با آن‎که محصول اکوی آمازون تا همین سال گذشته وجود خارجی نداشت، ولی الان به موفقیت عظیمی تبدیل شده است و در حال حاضر بیش از 1000 یکپارچگی با سرویس‎های شخص ثالث و مهارت‎های مختلف دارد.

اپل در عرصه‎ی WWDC 2016 شب گذشته برای سیری اعمالی نظیر موارد زیر را نشان داد: به عنوان مثال اگر می‎خواهید برای دوست خود پیام بفرستید به سیری می‎توانید بگویید که “از طریق اپلیکیشن WeChat پیامی به نانسی بفرست مبنی بر این‎که 5 دقیقه دیر خواهم رسید”. شما می‎توانید هم‎چنین از سیری بخواهید یک تاکسی رزرو کند، شروع به دنبال کردن میزان دویدن کند یا ارسال پول به یک دوست را انجام دهد. سیری هم‎چنین زمانی که از آیفون در حالت CarPlay استفاده می‎کنید، بسیار موثرتر است تا به شما اجازه دهد با اپلیکیشن‎های متعدد متفاوتی از طریق فرمان‎های صوتی تعامل برقرار کنید و پشت فرمان امنیت خود را در همین حین حفظ کنید.